login   |    register

135
Tecumseh 1807

  • roy01
  • roy02
  • roy03
tarihçe
Ohio’ da 1768 yılında doğduğuna inanılan Tecumseh, babasının vasiyetiyle ağabeyi tarafından savaşçı ve kesinlikle beyazlarla barış yapmamak üzere yetiştirildi. Kısa zamanda savaştaki taktik dehası ve savaşçı özelliğini kanıtladı. Diğer Kızılderili kabileleri tarafından da saygı gördü.

Shawnee' lerin lideri olarak, beyazların önerdiği toprak, sınır ve barış antlaşmalarının ellerindeki toprakları ve geleneklerini korumayacağına inanıyordu. İngilizlerle işbirliği yaparak Amerikalılara karşı savaştı. Bu savaşların birinde 5 Ekim 1813 yılında öldü. Cesedi hiçbir zaman bulunamadı. Savaşçılarının onu gizlice gömdüğü rivayet ediliyor.

Bu gün yaşayan Shawnee kızılderililerinin evlerinde onun resimlerine rastlamak mümkün. Bu şefin kendi insanlarını, kültürlerini ve topraklarını beyazlardan koruma çabası hakkında efsaneler, hikayeler anlatılır.
model
Shawnee Chief Tecumseh 1807;Amati firmasının 1/10 ölçekli resin figürüdür. Sekiz parçadan oluşmaktadır. Parçalarda sadece birkaç adet kalıp çapağı vardır. Resin döküm nedeniyle çok ufak hava kabarcıkları mevcuttur. Detaylar çok belirgindir.
boyama
Model boyamasına modelin kalıp çapaklarını eğe ve zımpara yardımıyla temizlemekle başladım. Figürün üzerindeki her türlü yağ ve kir için, ılık suda bulaşık deterjanı ile yıkadım. Kuruduktan sonra mat beyaz( Tamiya xf-2) ile astar attım.( Resim 4)

Astar boyayı kuruması için bir gün beklettikten sonra gözbebeği ve kaş yapımına geçtim. Göz çukurunun üst tarafını ve gözbebeğinin çevresini 0.10 mm kalınlığında siyah Rapido kalemiyle çizdim. Göz rengini, kahverengi akrilik boyayla( Andrea Color AC-17) fırçayla boyadım.Gözbebeğinin tam ortasındaki siyahı ve nokta beyazı akrilik boyalarla boyadım. Kaşları da yine siyah akrilik( Andrea Color AC-26) ile boyadım.( Resim 5)

Deri rengi olarak, hem figürün özelliğine bağlı olarak, hem de daha sonra yağlıboya ile yapacağım yıkamayı düşünerek( Yağlıboya ile yıkama yaptığımda ten rengi koyulaşacaktır) açık kahverengi akrilik boya(Andrea flesh paint set 2) ile boyadım.( Resim 6)

Saçları siyah akrilik( Andrea Color AC-26) ile boyadıktan sonra, siyahın vermiş olduğu koyu rengi kırmak için, burnt umber yağlıboya ile kuru fırçalama yaptım. ( Resim 7)

Başındaki sarık için bordo(Vallejo 946)+beyaz akrilik(Vallejo 951) kullandım.(Resim 8 )

Başındaki sarığın beneklerini, ucu hafif kesilmiş kürdanın ucuyla, beyaz akrilik boyaya batırarak yaptım. Kolyeyi ise mavi akrilik(Vallejo 841) ile boyadım. Metal olan yerleri ilk önce siyah akrilik ile boyadım. Daha sonra Games Workshop boyalarından Boltgun Metal ile kuru fırçalama yaptım. Pelerini ise akrilik violet(Vallejo 811) ile boyadıktan sonra sıra yüz boyamasına geldi. Burnt Umber yağlıboya içerisine çok az miktarda permanent macenta, terra rosa ve naples yellow karıştırarak, bu karışıma iki damla terebentin damlatarak, figürün yüzünü komple bu karışımla yıkadım. Beş dakika sonra tuvalet kağıdıyla bu boyayı komple sildim. (silme işlemini acele etmeden ve bastırmadan yapınız) Figürün yüz hatları artık çıkmaya başladı. Derin yerlerde kalan yağlıboyayı kalın bir fırça vasıtasıyla çukur yerlerden yukarıya doğru yaydım. Böylece çukurdan yukarıya doğru boya geçişleri yumuşak oldu. Bu yöntemle ve kesinlikle hiç acele etmeden bütün çukur yerlerin geçişlerini yaptım. Sıra çıkıntılı yerlere geldiğinde, yukarıda hazırlamış olduğum yağlıboya karışımına, aynı oranda naples yellow karıştırdım. Bir fırçayla bu boyadan çok az alarak, çıkıntılı yerlere nokta nokta boya dokundurdum. Başka bir fırçayla bu noktaları zemine yaydım. Bütün çıkıntılı yerleri de bu yöntemle yaptıktan sonra; elmacık kemikleri, burun üstü, kaş ortası, çene gibi en fazla çıkıntılı olan yerlere sadece naples yellow ile kuru fırçalama yaptım. En derinde kalan yerlere ise fırçanın ucuyla burnt umber+black yağlıboya karışımını dokundurdum. Dudaklar için, permanent macenta+ naples yellow+az terra rosa yağlıboya karışımını kullandım.( Resim 9)
  • roy04
  • roy05
  • roy06
  • roy07
  • roy08
  • roy09

About the Author

About Ragip Oy (zwan)
FROM: ISTANBUL, TURKEY / TüRKçE

Born in 1963,married and living in Istanbul with my wife and 2 kids. I started to model with wooden ships in my teens. Then lack of space at home changed my route to aircraft and afv. My last stop is figures. I am painting figures and busts since 2003.


Comments

Büst harika, resimler harika, makale harika... Ragıp Abi, ellerine sağlık ve teşekkürler paylaştığın için.. Engin Abi, makale çok güzel hazırlanmış senin de ellerine sağlık.
JAN 24, 2006 - 07:13 PM
Ragıp abi, eline, emeğine ve gözlerine sağlık. Süper çalışma. Özellikle yüzdeki esmer renk ile gölgelendirmelerdeki renk blendingleri çok iyi. Ayrıca şalın üzerindeki kıvrımlar da kırışıklıklarla paralel. Bence çok hoş. Bu çalışmanın yapım aşamalarını bizlerle paylaştığın için de ayrıca teşekkürler. Açıklalamarın herkes için faydalı olacağını düşünüyorum. Selam ve saygılar
JAN 24, 2006 - 07:51 PM
Teşekkürler, şimdi figür yapma zamanı Emekleriniz için minnetarız. Çağın
JAN 24, 2006 - 11:36 PM
Ragıp abi gerçekten çok başarılı bir çalışmaydı. Her detayıyla çok beğendiğim bu çalışmayı makale şeklinde hazırladığın için de teşekkür ederiz. Engin abi ye de katkıları için teşekkürler.
JAN 25, 2006 - 12:13 AM
evet gercekten güzel ve egitici bir çalışma oldu. ellerine saglık.
JAN 25, 2006 - 11:47 AM
Üstadım ellerine sağlık. (Şimdi ben üstad falan değilim deme, bana göre bir işi benden daha iyi yapan ve bu benden daha iyi yaptığı işi başkaları ile paylaşan, öğreten herkes üstaddır) Bu arada şu ekoseleri yaparken de bir kaç foto olsaydı ya :-) Yapılan çalışmanın camiaya faydalı lacağını düşünüyorum. Bu nedenle sevgili Engin'e de teşekürler.. . Sevgilerimle...
JAN 25, 2006 - 12:41 PM
Başta makalenin yapılmasında büyük emeği olan Engin kardeşime ve sizlere çok teşekkür ederim. Elimden geldiği kadar büstü açıklamaya çalıştım. İnşallah faydası olur. Sevgiler
JAN 25, 2006 - 01:02 PM
Ragıp Abi, Ellerine Emegine saglık lokum lokum lokum .... senden cesaret alıp ilk 1/16 figurümü aldım... Makaleni dikkatle okuyup teknikleri uygulamaya gayret edeceğim...
JAN 26, 2006 - 02:27 PM