login   |    register

135
Geronimo-Chiricahua Apache

  • resim_1
  • resim_2
  • resim_3
tarihçe
Zalim çehresi hiç bozulmaz. Kaba ve büyük bir burnu, dar ve kırışık alnı, iri ve kuvvetli çenesi, gözler arkasından ışık vuran birer obsidian (cam benzeri volkanik bir taş). Ağız keskin, düz, ince dudaklı, uzun bir yarık ve bir tek yumuşak kavisi yok. Bir gazetecinin 1886 yılında yapmış olduğu bu tasvir, Birleşik Devletlere meydan okumak üzere son Apache lideri Geronimo’ nun dehşetli görünümünün tasviridir.

Ailesinin meksikalılar tarafından katledilmesiyle zalimleşen Geronimo, Chiricahua asıllı çetesi ile birlikte Rio Grande nin her iki yakasında tüm güneybatı bölgesini enkaz haline getirdi. 10 yıldan fazla süren saldırılar ve yağmalar sonrasında teslim oldu ve ömrünün geri kalanını bir savaş mahkumu olarak geçirdi. 85 yaşında 1909'da öldü.

Yaşamını yağmacıkla sürdüren tüm saldırganlarda olduğu gibi, Geronimo da burada "ele geçirilmiş" kıyafetlerle görülüyor. Kıyafetindeki yerli unsuru olan tek öğe Apaçi stilindeki kolye, turkuaz küpeleri ve kolyeye asılmış Meksika ordusu düdüğü görülüyor...
model
Pili Pili firmasının 1/ 9 ölçekli resin figürüdür. Tek parçadan oluşmaktadır. Parçalarda sadece birkaç adet kalıp çapağı vardır. Resin döküm nedeniyle çok ufak hava kabarcıkları mevcuttur. Detaylar çok belirgindir.
boyama
Model boyamasına modelin kalıp çapaklarını eğe ve zımpara yardımıyla temizlemekle başladım. Figürün üzerindeki her türlü yağ ve kir için, ılık suda bulaşık deterjanı ile yıkadım. Kuruduktan sonra mat beyaz ( Tamiya XF-2 ) ile astar attım.( Resim 2)

Astar boyayı kuruması için 3 gün beklettikten sonra gözbebeği ve kaş yapımına geçtim. Göz çukurunun üst tarafını ve gözbebeğinin çevresini 0.10 mm kalınlığında Rapido kalemiyle çizdim. Göz rengini, kahverengi akrilik boyayla ( Andrea Color AC-17 ) fırçayla boyadım. Gözbebeğinin tam ortasındaki siyahı ve nokta beyazı akrilik boyalarla boyadım. Saçları siyah akrilik boyayla (Andrea Color AC-26) boyadım. Deri rengi olarak açık kahverengi akrilik boya(Andrea Flesh Paint Set 2+Andrea Flesh Paint Set 1) kullandım.( Resim 3)

Yüzün gölgelendirilmesi için Burnt Umber+Burnt sienna yağlıboya karışımını komple yüze uyguladım. Bu karışımda bir damla terebentin kullandım. Beş dakika sonra tuvalet kağıdıyla bu boyayı komple sildim. (Silme işlemini acele etmeden ve bastırmadan yapınız) Figürün yüz hatları artık çıkmaya başladı. Derin yerlerde kalan yağlıboyayı kalın bir fırça vasıtasıyla çukur yerlerden yukarıya doğru yaydım. Böylece çukurdan yukarıya doğru boya geçişleri yumuşak oldu. Bu yöntemle ve kesinlikle hiç acele etmeden bütün çukur yerlerin geçişlerini yaptım. Sıra çıkıntılı yerlere geldiğinde, yukarıda hazırlamış olduğum yağlıboya karışımına, aynı oranda naples yellow karıştırdım. Bir fırçayla bu boyadan çok az alarak, çıkıntılı yerlere nokta nokta boya dokundurdum. Başka bir fırçayla bu noktaları zemine yaydım. Bütün çıkıntılı yerleri de bu yöntemle yaptıktan sonra; elmacık kemikleri, burun üstü, kaş ortası, çene gibi en fazla çıkıntılı olan yerlere sadece naples yellow ile kuru fırçalama yaptım. En derinde kalan yerlere ise fırçanın ucuyla burnt umber+black yağlıboya karışımını dokundurdum. Dudaklar için, permanent macenta+ naples yellow+az terra rosa yağlıboya karışımını kullandım..( Resim 4)

Bandana için flat red akrilik boya kullandım.(Modelcolor 957) Bandanadaki işlemeler için yine akrilik beyaz boyayı fırça ile kullandım. Fular için Reddish Brown akrilik boya kullandım. (Andrea Color AC-18) ( Resim 5-6)
  • resim_4
  • resim_51
  • resim_6

About the Author

About Ragip Oy (zwan)
FROM: ISTANBUL, TURKEY / TüRKçE

Born in 1963,married and living in Istanbul with my wife and 2 kids. I started to model with wooden ships in my teens. Then lack of space at home changed my route to aircraft and afv. My last stop is figures. I am painting figures and busts since 2003.


Comments

Ragıp abi tebrikler. Model ve makale için de, Geronimo hakkında verdiğin extra bilgi için de.
MAR 16, 2006 - 01:14 PM
Merakla beklediğimiz makaleye kavuştuk sonunda.. Ragıp Abi, büst için de makale için de tebrikler. Bizimle paylaştığın için teşekkürler..
MAR 16, 2006 - 01:41 PM
Ragıp ellerine sağlık....darısı başımıza inşallah...ama nerde bende o vakit bilemiyorum doğrusu....muhteşem...kal sağlıcakla
MAR 16, 2006 - 01:59 PM